Ciśnienie oleju

Ciśnienie oleju można zwiększyć przez przekręcenie śruby zaworu, a zmniejszyć przez jej odkręcenie.. Nagły wzrost lub spadek. ciśnienia oleju mają bardzo istotny wpływ na trwałość silnika i dlatego w razie ich zauważenia należy niezwłocznie zwrócić się do autoryzowanej stacji obsługi.
Wprawdzie wytwórnia zaleca zmianę wkładu bocznikowego filtru oleju co 10 tys. km, niemniej jednak trzeba pamiętać, że zalecenie to dotyczy normalnych warunków eksploatacji. Jeżeli samochód jest eksploatowany w warunkach wiejskich lub na drogach o nieutwardzonej nawierzchni (kurz i pył), należy wówczas wkład filtru wymieniać podczas każdej wymiany oleju w silniku, czyli co 5000 km przebiegu.
W razie stosowania olejów typu HD (a nie Regular, jak np. oleje Lux) nie trzeba płukać układu smarowania silnika, gdyż oleje te zawierają dodatki zmywające osady w silniku. [patrz też: ford gołębiewski, ford puma spalanie, inchcape bmw ]
Do samochodów Fiat 600 zalecany był olej Lux i w związku z tym niektórzy użytkownicy samochodów FIAT 600 D oraz ZASTAVA 750 również stosowali do silników tych samochodów ten olej. Jeżeli olej Lux był stosowany do przebiegu Ok. 20 tys. km, należy przechodząc na olej Selektol lub f-125 (oleje typu HD) wykonać następujące czynności:
po spuszczeniu oleju Lux wlać do układu smarowania olej wrzecionowy i uruchomić silnik na okres 5+10 minut, przy czym powinien on pracować ze średnią prędkością obrotową;
— gdyby olej wrzecionowy okazał się bardzo zanieczyszczony, płukanie należy powtórzyć;
— po przepłukaniu silnika należy wymienić wkład filtru; oczyścić jego obudowę i nalać świeżego oleju typu HD;
— pierwszą wymianę oleju typu HD należy przeprowadzić po przebiegu 500 km, nie płucząc silnika żadnym olejem, lecz wymieniając wkład filtru;
— po raz drugi olej należy wymienić po przebiegu następnych 1000 km; wymiana oleju również powinna odbywać się bez płukania układu smarowania silnika, lecz ze zmianą wkładu filtru i oczyszczeniem jego obudowy.
Po napełnieniu układu smarowania olejem typu HD należy pamiętać, że oleje te nie mogą być mieszane z innymi olejami, a także nie mogą być zanieczyszczone lub zawodnione.
Zanieczyszczenia lub woda znajdujące się w oleju nie tylko zmniejszają jego własności smarne, lecz również w konsekwencji prowadzą do przedwczesnego zużycia silnika.
Jeżeli silnik pracował dość długo na oleju typu Regulator (np. Lux 5 lub Lux 7), nie zaleca się do naprawy głównej zmieniać gatunku oleju. Zalecenie to jest podyktowane wieloletnią praktyką, na podstawie której można przekonać się, że oleje typu HD zmywając nagromadzone w silniku osady mogą powodować nieprzewidziane kłopoty, jak np. nadmierne zużycie oleju lub przedwczesne zużycie części silnika (np. panewki).

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ford gołębiewski ford puma spalanie inchcape bmw