Systemy nitowania

LOY METAL — specjalne tworzywo sztuczne o znacznej zawartości sproszkowanego aluminium, używane w trakcie doraźnych napraw nadwozia do łatania jego elementów. Uszkodzone miejsca powleka się rozpuszczalnikiem LOY i nakłada się tworzywo pod postacią pasty lub taśmy. Po zestaleniu się LOY METAL jest twardszy niż ołów, odporny na korozję i chemiczne działanie paliwa i smarów. Tworzywo to daje sie obrabiać skrawaniem, szlifowaniem ; można je piaskować i polerować. Nitowanie stosuje się do łączenia elementów poszycia i konstrukcji nośnej samochodu. Ostatnio w produkcji samochodów rozpowszechniły sie rozmaite specjalne systemy nitowania.

AVDEL  — system szybkiego nitowania szczelnomocnego na zimno. Nit zakłada się za pomocą ręcznego narzędzia pneumatycznego z wirująca głowicą; która naciąga nit i naciska luźną jego główkę, a następnie odrywa uchwyt i ostatecznie kształtuje główkę.

POP — system nitowania umożliwiający łączenie elementów dostępnych z jednej tylko strony. Nit rurowy, nasadzony na trzpień z główką, wprowadza się do otworu i dociska, Nit zamyka się wyciągając trzpień z otworu. Główka trzpienia najpierw kształtuje we właściwy sposób końcówkę nitu, a następnie odrywa sie pozostając w uformowanej już główce nitu. Do złączy nierozbieralnych zalicza się również łączenie dwóch elementów blachy za pomocą zębów naciętych w jednym z elementów, wchodzących w otwory wycięte w drugim elemencie. [patrz też: surowce wtórne, mycie ciśnieniowe, Blog motoryzacyjny ] Podczas łączenia zęby dogina się uderzeniami młotka. Połączenie takie jest słabe i łatwo ulega rozluźnieniu. W celu uniknięcia brzęczenia blach, między łączone elementy wkłada się podkładki głuszące. Złącza rozbieralne wiaża elementy nadwozia w sposób umożliwiający ich odłączanie bez uszkadzania złączy. Sruby i nakrętki o gwincie zwykłym lub drobnozwojowym należą do najczęściej spotykanych elementów złączy rozbieralnych, Blachowkręty są dziś szeroko stosowane do łączenia blach poszycia, listew i elementów dekoracyjnych. Blachowkręt jest to śruba o specjalnym gwincie, która podczas wkręcania do otworu gładkiego w blasze gwintuje go. [hasła pokrewne: ganinex otomoto, lellek gliwice, motoryzacja samochody ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: dywaniki samochodowe ganinex otomoto lellek gliwice