Obsługa odśrodkowego filtru oleju

Składa się on z pokrywy (obudowy) zewnętrznej oraz odrzutnika z blachy. Odrzutnik ma nieco mniejszą średnicę Filtr ten wymaga czyszczenia po przebiegu 50 000 km. Należy wtedy odkręcić 6 śrub, zdjąć pokrywę, oczyścić ją aż do czystego metalu i ponownie założyć. gruby łączące pokrywę powinno się dokręcić kluczem dynamometrycznym siłą 0,8 kGm.
Uwaga: nakrętka centralna musi być dokręcona siłą 10 kGm; dociągnięcie tej nakrętki należy sprawdzać przy każdym zdjęciu pokrywy i czyszczeniu filtru. [hasła pokrewne: ganinex pszczyna, ford auto boss, otomoto chełm ]
jego naprawie głównej należy wymieniać olej:
— po raz pierwszy po 1500 do 2000 km przebiegu,

— po raz drugi po 2000 do 4000 km przebiegu, cały czas licząc od początkowych wskazań licznika.
Następne wymiany należy przeprowadzać w zależności od gatunku stosowanego oleju i stanu technicznego silnika. Okres ten może wynosić od 6000 do 10 000 km i).
Należy przy tym pamiętać, że jeżeli samochód nie jest przez długi okres eksploatowany, należy wówczas raz na rok wymienić w silniku olej na świeży. Stary olej ulega po prostu zmianom chemicznym na skutek powstałych w nim procesów starzenia.
Olej należy spuszczać z układu, gdy silnik jest nagrzany. Układ może być po każdych 10 000 km przepłukany olejem tego samego gatunku, jaki był w silniku. Płucze się silnik również, jeżeli zmienia się gatunek oleju. Jeżeli nie ma pewności w jakim stopniu olej jest zużyty (zanieczyszczony), można przeprowadzić następującą próbę, która ułatwi decyzję. W tym celu na arkusz białej bibuły rozlewa się kilkanaście kropel Oleju pobranego z silnika, który przed chwilą pracował. Po pewnym czasie lżejsze frakcje oleju wsiąkną w bibułę, a zanieczyszczenia zostaną na jej powierzchni. Plama z oleju będzie miał dwie strefy: jaśniejszą i ciemniejszą, w której znalazły się zanieczyszczenia i frakcje smoliste.
Ocenić trzeba różnicę powierzchni obu stref.
Warto pamiętać, że wielkość zużycia oleju jest bardzo istotnym sprawdzianem stanu technicznego silnika, z tym że dopuszczalne zużycie oleju w omawianych silnikach nie powinno być większe niż 40 g na 100 km.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ford auto boss ganinex pszczyna otomoto chełm