Obsługa filtru powietrza

Filtr powietrza zaopatrzony jest w papierowy wkład wymienny. Co 10 tys. km przebiegu wkład ten należy wymienić. W okresie letnim, szczególnie gdy samochód eksploatowany jest na drogach o znacznym zapyleniu, wkład filtru trzeba wymieniać częściej. W okresie zimowym, kiedy powietrze jest bardziej czyste, termin wymiany wkładu można nieco przedłużyć.
Wkład filtru wymienia się po zdjęciu pokrywy filtru. W tym celu wystarczy odkręcić nakrętkę skrzydełkową A.
Zanieczyszczonego wkładu nie zaleca się czyścić. Należy wkład do jednorazowego użytku. Filtr powietrza z nich służy do wydechowego w powietrza z regulacja wlotu zaopatrzony jest w dwie rury wlotowe. Jedna zasysania ciepłego powietrza z okolic przewodu okresie zimowym, a druga do zasysania zimnego komory silnikowej w okresie letnim.
Obsługa gaźnika polega na okresowym jego czyszczeniu, regulacji biegu jałowego silnika oraz kontroli i regulacji poziomu paliwa w komorze pływakowej. Wytwórnia zaleca czyścić gaźnik po przebiegu każdych 10 000 km. Jeżeli jednak paliwo doprowadzane do gaźnika było odpowiednio czyste i działanie gaźnika nie wykazuje żadnych odchyleń od normalnej pracy, to nie należy go rozbierać, W miarę potrzeby można oczyścić jedną z dysz lub komorę pływakową, co nie jest jednoznaczne z czyszczeniem całego gaźnika. Trzeba pamiętać, że gaźnik wyregulowany fabrycznie pracuje najbardziej prawidłowo, a nawet nieuchwytne odchylenia mogą powodować znaczne zmiany w pracy silnika. [patrz też: ford gołębiewski, ford puma spalanie, inchcape bmw ]
Przed przystąpieniem do czyszczenia gaźnika należy poluzować opaskę mocującą filtr powietrza do gaźnika i zdjąć filtr. Z zewnątrz gaźnik najlepiej jest oczyścić pędzelkiem moczonym w nieetylizowanej benzynie i wytrzeć czystą szmatą. Następnie należy wykręcić wkręt E filtru paliwa i wyjąć siatkę, Siatkę trzeba wypłukać w nieetylizowanej benzynie i przedmuchać sprężonym powietrzem.
W dalszej kolejności odkręca się wkrętakiem wkręty mocujące pokrywę komory pływakowaj, a kluczami oczkowymi główną dyszę paliwa i dyszę paliwa biegu jałowego. Wnętrze gaźnika należy oczyścić czystą szmatą lnianą, a otwory przedmuchać pompką do opon. Wykręcone dysze trzeba również przedmuchać powietrzem i sprawdzić wzrokowo ich przelotowość. Przy okazji należy również sprawdzić prawidłowość położenia pływaka. W tym celu pokrywę należy ustawić pionowo, a uszczelka musi równo i Ściśle przylegać do pokrywy. W dolnym położeniu odległość pływaka od uszczelki powinna wynosić mm, a w górnym położeniu (pływak odgięty w prawo) odległość od uszczelki powinna wynosić 14 mm. Jeżeli wymiary są inne, należy przez doginanie lub odginanie zderzaka i końcówki ramienia pływaka ustawić go w odpowiednich położeniach.
Po sprawdzeniu i oczyszczeniu gaźnika należy go złożyć; zachowując odwrotną kolejność czynności niż przy rozbiórce. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na prawidłowe, lecz niezbyt silne dokręcanie śrub i wkrętów, aby nie zniszczyć ich delikatnych gwintów. Uszkodzone uszczelki należy wymienić.
Jeżeli silnik pracuje nieprawidłowo na biegu jałowym, wykazuje skłonności do zatrzymywania się, a także po każdym czyszczeniu gaźnika należy wyregulować obroty biegu jałowego silnika. W tym celu po zagrzaniu silnika do normalnej temperatury eksploatacyjnej należy za pomocą śruby oporowej przepustnicy A ustawić taką prędkość obrotową biegu jałowego, aby silnik pracował możliwie wolno, lecz bez skłonności do zatrzymywania się. Następnie należy pokręcać wkrętem regulacji składu mieszanki biegu jałowego B w prawo aż do chwili, gdy silnik zmniejszy prędkość obrotową lub zacznie pracować nieregularnie.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ford gołębiewski ford puma spalanie inchcape bmw