Definicja motoryzacji

Używając określenia motoryzacja, wielu z nas momentalnie przed oczyma pojawia się samochód. Jednakże warto uświadomić sobie, iż obszar ten jest o wiele szerszy. Jednakże samochód stał się jednym z najbardziej przydatnych jak również i praktycznych rozwiązań. Od niego praktycznie cały obszar motoryzacji wzrastał. Ponieważ dzięki temu rozwiązaniu przed użytkownikami pojawiały się nowe możliwości. Read more… »

Sposób zdejmowania opony

Każdą oponę można łatwo zdjąć z obręczy pod warunkiem że przy wyjmowaniu stopki opony z obręczy jej stopkę po przeciwnej stronie wciśnie się głęboko w wyżłobienie obręcz. Najprostszym sposobem znalezienia miejsca uszkodzenia dętki jest zanurzenie napompowanej dętki w wodzie. Miejsce uchodzenia pęcherzyków powietrza wskaże nawet najmniejsze przebicie dętki.
Podczas naprawy dętki w drodze można ją napompować, a nastepnie powierzchnię dętki przesuwać tuż obok policzka; w ten sposób można wykryć słuchem lub przez dotyk nawet małe uszkodzenia dętki. Punkt uszkodzenia oznaczamy np. ołówkiem.
celu całkowitego wypuszczenia powietrza trzeba wykręcić Wkładkę zaworu dętki. Read more… »

Obsługa ogumienia

Układ hydraulicznego wyłączania sprzęgła odpowietrza się podobnie jak układ hamulcowy. Sruba odpowietrzająca umieszczona jest na górnej ściance cylindra wyłączającego sprzęgło. Do układu hydraulicznego wyłączania sprzęgła stosuje się taki sam płyn, jak do układu hamulcowego.
Jeżeli mimo przeprowadzonej regulacji hamulce działają niezbyt sprawnie, przyczyną mogą być zużyte lub zatłuszczone szczęki hamulcowe.
Zużyte szczęki hamulcowe powinien wymienić warsztat obsługowy. Zatłuszczone szczęki hamulcowe można oczyścić po zdjęciu bębna hamulcowego. Po oczyszczeniu twardym pędzlem należy wydmuchać pył, a następnie zmyć okładzinę szczęki. Read more… »

Odpowietrzanie układu hamulcowego

Układ hamulcowy odpowietrzamy w następujący sposób:
— jedna osoba naciska pedał hamulca, oznajmiając chwile zbliżania się pedału do położenia wyczuwalnego oporu;
— w tym czasie należy odkręcić śrubę odpowietrzającą, przez którą zacznie wypływać płyn hamulcowy; śrubę odpowietrzającą należy odkręcić 0 1/2 do 3/4 obrotu, a zakręcić jeszcze dojściem pedału hamulca do położenia całkowitego wciśnięcia;

— nacisk na pedał należy zwalniać łagodnie, po czym powtórnie wcisnąć pedał;
— czynność tę należy powtarzać tak długo, aż z przewodu zanurzonego w naczyniu z płynem hamulcowym przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza.
W ten sposób należy odpowietrzyć wszystkie koła, rozpoczynając od kół najdalej położonych od pompy hamulcowej, a dla pewności czynność tę przy każdym z kół można powtórzyć. W czasie odpowietrzania w zbiorniku pompy hamulcowej powinna znajdować się wystarczająca ilość płynu (zwykle 3/4 pojemności zbiornika), aby wskutek braku płynu nie nastąpiło ponowne zapowietrzenie układu.
Omawiając różnice konstrukcyjne hamulców tarczowych, narzucające inne zasady obsługi, należy zwrócić uwagę na różne rozwiązania w poszczególnych samochodach. [hasła pokrewne: ford mustang 2015 spalanie, krac otomoto, wypożyczalnia samochodów Warszawa ]
W samochodach FIAT 124, Polski FIAT 125P i in., w obudowie B znajduje się tylko jeden tłok zaciskający obydwie szczęki D przez poprzeczne przesuwanie się całej obudowy.
Rozwiązanie konstrukcyjne, stosowane m. in. w samochodach SKODA 100 i OPEL Rekord wymaga bardziej intensywnego pompowania płynu podczas odpowietrzania. Read more… »

Prądnica i regulator prądnicy

W okresie mrozów akumulator powinien być częściej sprawdzany i w miarę potrzeby doładowywany. Elektrolit o zbyt małej gęstości może zamarznąć i zniszczyć akumulator.
Jeżeli samochód w okresie zimy jest eksploatowany bez garażu, akumulator można osłonić płytkami styropianu.
Jeżeli samochód nie jest używany przez 4+5 tygodni, akumulator samoczynnie rozładowuje się. W takim więc przypadku akumulator należy wyjąć z samochodu i oddać do naładowania. Pozostawienie przez dłuższy czas nie używanego akumulatora bez ładowania może doprowadzić do zupełnego zniszczenia płyt. [patrz też: ford mustang 2015 spalanie, krac otomoto, wypożyczalnia samochodów Warszawa ]
Prawidłowo eksploatowany akumulator powinien pracować sprawnie przez okres około trzech lat lub nawet dłużej.Podczas cotygodniowych przeglądów należy sprawdzać i ewentualnie regulować naciąg paska klinowego prądnicy.
Wewnętrznych części i uzwojeń prądnicy nie wolno przemywać benzyną lub rozpuszczalnikami. Read more… »

Woltomierz

Po wymianie żarówek w reflektorach należy skontrolować właściwe ustawienie luster reflektorów. Lustro reflektora (lub cały reflektor) daje się łatwo wychylać w kierunku poziomym i pionowym. Do regulacji służą dwa wkręty w obudowie reflektora, Regulację przeprowadza się w zaciemnionym garażu lub wieczorem przed ścianą budynku. Samochód powinien być ustawiony na poziomej płycie i obciążony takim ciężarem, jak w czasie normalnej eksploatacji.
Stacje obsługi samochodów dysponują prostym urządzeniem ułatwiającym szybkie ustawienie reflektorów.
Działanie lamp kierunkowskazów, niezwykle ważne w ruchu drogowym, sprawdza się przed każdym wyjazdem z garażu. Należy się przyzwyczaić i zapamiętać częstotliwość migania lampki sygnalizacyjnej kierunkowskazów na tablicy rozdzielczej. Read more… »

Naprawa i konserwacja wszystkich końcówek i złączy

Pojedyncze, wystające nad podkładkę druciki rozgina się promieniowo na boki i zalutowuje cyną C. Należy zwrócić uwagę na wielkość i ułożenie końcówek Stykowych w gniazdkach dwustykowych D. Gniazdka takie są zastosowane np. w lampach łączących kierunkowskazy lub światło hamulcowe ze Światłem pozycyjnym samochodu. Obydwie końcówki nie powinny się zewrzeć, a płytka izolacyjna nie może być pęknięta.
Oprócz naprawy i konserwacji wszystkich końcówek i złączy, należy zapobiegać przecieraniu się przewodów o ostre krawędzie otworów lub jarzm mocujących. Read more… »

Zrozumiałe, że sprawdzenie instalacji elektrycznej może wykonywać tylko taki kierowca, który wie gdzie w danym samochodzie przebiegają przewody i wiązki przewodów elektrycznych Przewody są ułożone i przeciągnięte przeważnie w ten sposób, aby droga między poszczególnymi urządzeniami była jak najkrótsza.
Rzeczywiste rozmieszczenie przewodów w nadwoziu jest zupełnie inne niż ułożenie tych samych przewodów na schemacie instalacji elektrycznej. Sprawdzając instalację elektryczną w nadwoziu samochodu nalezy przeglądać wszystkie dostępne wiązki, przewody, końcówki i złącza. Szczegółowej kontroli wymagają te odcinki i punkty przewodów, które narażone są na mechaniczne uszkodzenia, przetarcia i przełamania, jak np. przewody pod błotnikiem, przewody obok części nagrzewających się itp. [hasła pokrewne: ford mustang 2015 spalanie, krac otomoto, wypożyczalnia samochodów Warszawa ]
Przewodów przełamanych wewnątrz oplotu wiązki nie należy wyjmować, lecz nowy przewód przeciągnąć równolegle obok wiązki. Read more… »

Technika montażu ogumienia

Niektóre współczesne samochody mają opony bezdętkowe. W takich oponach powietrze pompowane jest bezpośrednio do opony. Opony bezdętkowe są bardzo trwałe i praktyczne w użytkowaniu, pod warunkiem utrzymywania prawidłowego ciśnienia. W przypadku przebicia opony bezdętkowej, nie należy wyjmować gwoździa i wypuszczać powietrza. Do naprawy opony bezdętkowej służy specjalny zestaw narzędzi i materiałów, który należy wozić w samochodzie. Read more… »

Układ zapłonowy

Silnik wycieraczek szyb jest bardziej skomplikowany. Silnik połączony jest zwykle z przekładnią ślimakową redukującą obroty wirnika. Przekładnię ślimakową smaruje się niezbyt obficie smarem stałym co około 50 000 km (powinna to wykonać stacja obsługi). Wirnik silnika wycieraczek ma łożyska kulkowe, które smaruje się smarem stałym. W obudowie silnika znajduje się elektromagnetyczne sprzęgło zatrzymujące silnik natychmiast po przerwaniu dopływu prądu.W niektórych samochodach importowanych stosowany jest tranzystorowy układ zapłonowy. Read more… »