Regulaja luzów zaworów

Po przebiegu 10 000 km należy sprawdzić i w razie potrzeby wyregulować luzy zaworów za pomocą śrub dźwigni zaworów. Wartość luzu między końcami trzonków zaworów a śrubami naciskowymi dźwigni zaworów na zimnym silniku wynosi dla zaworów ssących i wydechowych 0,15 mm.
Podczas regulacji luz mierzy się za pomocą szczelinomierza. Jeżeli luz jest wyregulowany prawidłowo, to blaszka szczelinomierza o odpowiedniej grubości powinna przesuwać sie między trzonkiem zaworu a śrubą naciskową dźwigni zaworu z niewielkim oporem.
Luz każdego zaworu należy regulować wtedy, gdy zawór jest całkowicie zamknięty, a dźwignia zaworu jest maksymalnie swobodnie wychylana.
W celu prawidłowego wyregulowania zaworów należy postępować według ustalonej kolejności.
Trzeba przede wszystkim do regulacji przystąpić wtedy, gdy silnik ostygnie do temperatury około 20 o c. Następnie należy tak długo pokręcać wałem korbowym (za pomocą rozrusznika), aż zawory I cylindra będą otwarte. Oznacza to, że w tym cylindrze rozpoczyna się suw ssania, a dźwignie zaworów naciskają na trzonki zaworów. [hasła pokrewne: Samochody używane, ford puma opinie, carsed siedlce ] Należy przy tym pamiętać, że silniki FIAT 850 obracają się w Lewo.
Z kolei za pomocą dwóch kluczy oraz szczelinomierza listkowego 1) reguluje się luzy obu zaworów IV cylindra.
Ustawiając kolejno wał korbowy w następnych położeniach, pokręcając go kolejno co pół obrotu, reguluje się pozostałe zawory według kolejności pracy cylindrów 1—3—4—2 i według zasady:
— jeżeli zawory I cylindra są otwarte, to regulujemy zawory IV cylindra,
— jeżeli zawory IV cylindra są otwarte, to regulujemy zawory I cylindra,
— jeżeli zawory III cylindra są otwarte, to regulujemy zawory II cylindra,

— jeżeli zawory II cylindra są otwarte, to regulujemy zawory 111 cylindra.
Po regulacji przeciwnakrętki należy silnie dokręcić, przytrzymując śruby regulacyjne kluczem nasadowym w ustalonej pozycji.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: carsed siedlce ford puma opinie koparki