Ustawienie kół rozrządu

Prawidłowe ustawienie kół rozrządu decyduje o właściwej pracy układu rozrządu, a więc i całego silnika. Koła należy ustawiać np. po wymianie łańcucha napędowego, ponieważ wał rozrządu w omawianych silnikach FIAT 850 napędzany jest od wału korbowego za pomocą specjalnego cichobieżnego łańcucha o podwójnej szerokości. W tym celu należy:
1. Ustawić na zaworach pierwszego cylindra luz 0,375 mm.
2. Ustawić pierwszy cylinder na początku suwu ssania, tzn. tak, żeby oba zawory były otwarte.
3. Sprawdzić, czy punkt na powierzchni koła zamachowego (wskazujący na to, że pierwszy i czwarty tłok są w ZZ) znajduje sie przed ZZ o wielkość kąta, który wynosi odpowiednio:
10 0 dla silnika FIAT 850 Special,
11 0 dla silnika FIAT 850 Standard.
Pokręcając dalej kołem zamachowym należy doprowadzić do pokrycia się znaku na kole zamachowym ze znakiem 0 na obudowie.
Swiece zapłonowe, które powinny być stosowane w omawianych silnikach, podano w tablicy 3—4, Świece bada się okresowo w specjalnym przyrządzie, w którym należy wytworzyć ciśnienie rzędu 8 do 9 kG/cm2. W takich warunkach sprawna świeca powinna nadal iskrzyć. Sprawdzeniu podlega również szczelność świecy. Musi ona być nie mniejsza niż 10 kG/cm2. [przypisy: Samochody używane, ford puma opinie, carsed siedlce ]
Odstęp między elektrodami świecy zapłonowej (tzw. przerwa iskrowa) powinien wynosić 0,6+0,7 mm, z tym że przerwę na świecy należy mierzyć zawsze szczelinomierzem drucikowym po przebiegu każdych 10 000 km. Dokręcanie świecy zapłonowej musi być wykonane w sposób umiarkowany siłą jednej ręki, bez przedłużania ramienia klucza.
Omawiane modele samochodów wyposażone są w prądnice typu D 90/12/16/3 S. Niektóre dane tych prądnic są następujące: maksymalny prąd 16 A nominalna moc 230 w
— kierunek obrotów prądnicy widziany od strony jej napędu w lewo
— szczotki według nr katalogowego 4110851 lub 4110852
— trwałość szczotek 30 do 50 000 km
— siła nacisku sprężyn na szczótki 0,60 do 0,72 kG — głębokość rowków w komutatorze twornika 1 mm.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: carsed siedlce ford puma opinie koparki