Zużycie paliwa

Po przejechaniu 1500 km maksymalne prędkości na poszczególnych biegach należy zwiększać stopniowo. Według opinii wieIu specjalistów odpowiednio długi i prawidłowy okres docierania samochodu ma zasadniczy wpływ na jego trwałość i osiągi. Dlatego też wskazany przez wytwórnię przebieg 3000 km jako okres docierania można przyjąć jako wystarczający oraz jako zasadę, lecz jednocześnie zaleca się w miarę możliwości przebieg ten przedłużyć do 5000 km. Zalecenie to dotyczy głównie dążenia, aby jazda odbywała się na możliwie długich dystansach bez zmiany prędkości (a zatem i biegów), a jazda z prędkością maksymalną nie trwała dłużej niż kilka minut.
W okresie docierania samochodu należy codziennie lub po przebiegu 100+200 km sprawdzać stan wszystkich dostępnych śrub i nakrętek. Oprócz tego trzeba pamiętać, że niedotartym samochodem nie wolno ruszać z miejsca dopóty, dopóki silnik nie nagrzeje się odpowiednio, co zwykle trwa ok. 1 min. Należy pamiętać, że olej rozgrzewa się wolniej niż woda. Aby uzyskać odpowiednie smarowanie, olej musi dokładnie przylegać do powierzchni współpracujących elementów. W tym właśnie celu konieczne jest podgrzanie silnika do odpowiedniej temperatury. Czas nagrzewania silnika zależy oczywiście od temperatury otoczenia. W okresie docierania temperatura silnika jazdy powinna wynosić ok. 40 0 C.
Tylko w razie konieczności uniknięcia wypadku można gwałtownie hamować. Zjeżdżając ze znacznych pochyłości należy wykorzystywać hamujące działanie silnika; aby w razie istotnej konieczności mieć do dyspozycji nienagannie działające hamulce.
Należy stosować paliwo o wskazanej liczbie oktanowej (min LO = 83). Trzeba pamiętać, że stosowanie paliwa o niższej liczbie oktanowej powoduje samozapłony, obniża moc silnika i znacznie przyspiesza jego zużycie. W razie zmiany gatunku paliwa należy każdorazowo przestawić zapłon i wyregulować gaźnik. [podobne: kosta otomoto, ford elbląg, ford elbląg dostawcze ]
Niekiedy mogą wystąpić samozapłony wskutek znacznego obciążenia silnika i zbyt małej prędkości obrotowej, gdy pedał przyspieszenia jest mocno wciśnięty. Należy wówczas niezwłocznie zmienić bieg na niższy w celu zwiększenia prędkości obrotowej silnika. W celu uniknięcia zgrzytów kół zębatych w skrzynce biegów podczas przełączania biegu z wyższego na niższy przy znacznej różnicy prędkości obrotowej, zaleca się stosować tzw. międzygaz.
Zasadniczy wpływ na ekonomiczne zużycie paliwa mają właściwe ustawienie zapłonu oraz prawidłowa regulacja gaźnika. Jeżeli właściciel samochodu nie ma odpowiedniego przygotowania fachowego lub doświadczenia w wykonywaniu tych czynności, to powinien zwrócić się do autoryzowanej stacji obsługi.
Samochody FIAT 600 D i ZASTAVA są z zasady ekonomiczne i nie należy regulować gaźnika na zbyt ubogą mieszankę, gdyż spowoduje to szybkie przepalenie zaworów wydechowych, a oprócz tego znacznie pogorszy osiągi samochodu.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ford elbląg kosta otomoto mustang spalanie